Jak radzić sobie z CHAD?

Od 4 lat choruję na chad, z roku na rok jest coraz gorzej... Nigdy nie miałem halucynacji a teraz coraz częściej mam halucynacje w nocy. Gdy się przebudzę lub gdy prawie zasypiam z cieni powstają pająki na ścianach, które gdy przyjrzę się nim zaczynają uciekać, straszny lęk towarzyszy mi wtedy, trwa to już od kilku miesięcy, już nie potrafię spać bez włączonego światła, o czym może to świadczyć?

Omamy hipnagogiczne lub hipnopompiczne to halucynacje występujące w okresie budzenia się lub zasypiania często wynikają ze stresu i nie mają jednoznacznie psychopatologicznego wymiaru. Z tego co Pan opisuje wynika jednak, że wywołują one u Pana silny niepokój i w jakiś sposób uznaje je Pan za powiązane z CHAD. Zalecam konsultację z psychiatrą w celu omówienia aktualnej farmakoterapii oraz konsultację z psychoterapeutą aby zrozumieć emocjonalne znaczenie tych objawów i może Pana trochę odciążyć. CHAD jest chorobą przewlekłą i w jej leczeniu wskazana jest również psychoterapia.