Jak się odważyć pójść do psychiatry, kiedy fobia jest na tyle silna, że nas paraliżuje?

Jak się odważyć pójść do psychiatry, kiedy fobia jest na tyle silna, że nas paraliżuje ?. Odczuwam lęki przed nowymi sytuacjami/miejscami. Ja zazwyczaj przed pójściem w nowe miejsce muszę zobaczyć jak to miejsce wygląda, najlepiej od wewnątrz żeby sobie zwizuwalizować i zrobić plan, np. gdzie jest wejście, gdzie recepcja, co powiedzieć, gdzie usiąść, itp.. Jeżeli mam taki plan, to moje lęki się zmniejszają do tego stopnia że jestem w stanie to zrobić. Najgorsze jest to że w mojej okolicy nie ma takich ośrodków, które mógłbym choćby zobaczyć na google jak wyglądają, czy np. wejść i się rozglądnąć nie wchodząc w interakcje. U mnie są tylko gabinety co mi mocno przeszkadza, bo w obecnym stanie preferuję duże obiekty w których można być anonimowym i nie wchodzić w interakcję od razu po wejściu do nich

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, może w takim razie proszę poszukać poradni psychologicznych gdzieś poza Pana miejscem zamieszkania, w większej miejscowości. Jeżeli jest to dla Pana ważne, aby móc zobaczyć jak wygląda poradnia, gdzie jest recepcja i jak rozmieszczone są gabinety, to większa poradnia powinna mieć stronę internetową z galerią zdjęć i lokalizacją pomieszczeń. Jeżeli taka opcja nie jest możliwa, to może poprosi Pan kogoś z swoich bliskich - znajomych, rodziny, aby poszedł do placówki w Pana miejscu zamieszkania i zobaczył dokładnie, jak to wygląda. Może warto zrobić listę rzeczy, na które taka osoba powinna zwrócić uwagę, aby miał Pan pełen obraz sytuacji. Może też ktoś może udać się z Panem na taką wizytę, aby nie był Pan sam. Dobrze, aby była to osoba spokojna i zrelaksowana. Towarzystwo kogoś bliskiego w nieznanym miejscu może będzie stanowić dla Pana wsparcie i pomoże zmniejszyć poczucie lęku. Osoba bliska może też pomóc Panu zracjonalizować sobie tę sytuację, aby negatywne myśli i emocje nie paraliżowały Pana. Pozdrawiam.