Jak stosować suplementy w ciąży?

Jestem w ciąży i zaczęłam się interesować zapotrzebowaniem na różne składniki w diecie w tym okresie. Choć odżywiam się zdrowo i różnorodnie, to według wszelkich tabel zawartości witamin i minerałów, nie jestem w stanie zjeść tyle, by dostarczyć wszystkiego w odpowiedniej ilości. Musiałabym zjeść za 3 osoby, aby to było możliwe. Z tego powodu wydaje mi się, że powinnam brać suplement multiwitaminowy. Mój lekarz uważa, że wystarczy mi typowy suplement dla ciężarnych z DHA i kwasem foliowym, i taki biorę. Ale martwię się, że to mało, że brakuje mi takich składników jak cholina, selen, molibden i wiele innych (wg tabel brakuje). Jednocześnie nie istnieje suplement dla kobiet w ciąży, który pokrywałby w odpowiednim stopniu te podstawowe zalecenia ginekologów oraz dodatkowo zapotrzebowanie na pozostałe składniki. Czy w takim razie bezpieczne jest łączenie różnych suplementów? Czy można brać suplement, jeśli w ulotce nie ma informacji o tym, czy jest bezpieczny w ciąży? Zaznaczę, że co do tej pory byłam przeciwna nadużywaniu suplementów, ale byłam też przekonana, że zdrowa dieta wystarczy, a jak widać tak nie jest.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje możliwość łączenia różnych suplementów w ciąży. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze konsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę i stosować się do jego zaleceń.

W przeciwnym razie może dojść do przedawkowania witamin, a taka sytuacja jest równie groźna jak niedobór witamin.

Najlepiej jest stosować preparaty dedykowane kobietom w ciąży. Taka informacja w ulotce oznacza bowiem, że dany produkt został przebadany pod tym kątem i z pewnością nie zaszkodzi ciąży. Jeśli brakuje danych na temat bezpieczeństwa stosowania danego środka w ciąży, to lepiej z niego zrezygnować lub przyjmować go wyłącznie po konsultacji z ginekologiem.

Zachęcamy Panią do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat suplementacji w ciąży:

https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-w-ciazy,

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-suplementy-przyjmowac-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.