Jak uchronić się przed toksyczną relacją?

Dzien dobry mam pytanie w zakresie psychiatrii i psychologii. Mam znajomego który ma sfizofremie, niestety nie daje sobie wytłumaczyć ze wpraszanie się czy przyjeżdżanie bez rozmowy zapowiedzi to rozwala czas, tak samo wpada na glupie pomysły w zakresie ze on tu zamieszka. Jak mam mu powiedzieć nie obrażając jego gdyż poprostu przyjaciel zaczyna wkraczać w moje własne życie. Znajomosc jest trochę tzw toksyczna. Ale związku ze rodzice jego mnie prosza to niestety trwam i się mecze. Jego rodzice tez sa zmęczeni. Nawet nie oszczedza tylko wydaje wszystko jak dostanie jednego dnia. Pomocy

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

sytuacja jest trudna, ale ważne jest, aby był Pan szczery wobec swojego znajomego i dosadnie wyraził swoje stanowisko. Jeżeli potrzebuje Pan więcej prywatności i czasu dla siebie powinien Pan jasno stawiać granicę.

Jeśli znajomy jest na tyle chory, że nie potrafi zrozumieć wyrażonego stanowiska, może warto byłoby skonsultować tę sytuację z lekarzem psychiatrą, który taką osobę leczy. Lekarz może pomóc w znalezieniu sposobów na radzenie sobie z tą sytuacją i przepisać odpowiednie leki.

Potrzeby przyjaciół są ważne i powinniśmy starać się je zrozumieć i uwzględnić, jednakże, nie powinniśmy poświęcać naszych własnych potrzeb i granic dla zadowolenia innych. W przypadku, gdy taka osoba jest chora, można starać się mu pomóc, jednak warto, aby zajął się tym odpowiedni specjalista.

Więcej informacji o schizofrenii znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/schizofrenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.