Co mogę zrobić, aby moja mama zgodziła się na leczenie?

Witam serdecznie. Moja mama jest chora na schizofrenie od ponad 18 lat i nie chce się w ogóle leczyć. Próbowaliśmy z rodziną wielokrotnie nakłonić ją do podjęcia leczenia jednak wszystkie próby okazały się nieskutecznie. W ostatnich miesiącach doszło do pogłębienia się choroby i bardzo często padają obelgi, prowokacje, lub groźby z jej strony wobec innych członków rodziny. Awantury potrafią trwać nawet po 6-7 godzin dziennie, kiedy ma ataki furii. Dodatkowo w nocy dosyć często wchodzi do kuchni, lub łazienki i siedzi tam po 5 godzin dziennie gdzie wydaje dziwne odgłosy, gada do siebie, lub bardzo głośno tupie nie dając nam spać. Chciałem nawet wezwać karetkę pogotowia w czasie takiego ataku furii jednakże reszta rodziny jest zdania, że to nic nie pomoże i tylko zabiorą ją do szpitala na parę godzin gdzie zostanie następnie wypisana. Podobne zdanie mają, co do wniosku o ubezwłasnowolnienia mojej mamy, że to nic nie pomorze. Dlatego mam pytanie, co mogę zrobić, aby moja mama podjęła leczenie?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT 11 miesięcy temu

Zdobądź wsparcie specjalistów: Skonsultuj się z psychiatrą lub psychologiem, którzy specjalizują się w schizofrenii. Opowiedz im o sytuacji i opisanych przez ciebie objawach, a także o trudnościach z przekonaniem mamy do leczenia. Możliwe, że będą w stanie podać konkretne wskazówki dotyczące tego, jak radzić sobie w tej sytuacji.

Podejdź do rozmów z empatią: Zamiast naciskać na matkę lub wywierać presję, spróbuj podejść do niej z empatią i zrozumieniem. Wyraź swoją troskę o jej zdrowie i dobrostan, słuchaj jej opinii i obaw, a następnie staraj się w sposób spokojny i empatyczny omówić korzyści płynące z leczenia.

Informuj się i przekazuj rzetelne informacje: Zbierz jak najwięcej informacji na temat schizofrenii, jej leczenia i możliwych skutków nieleczenia. Właściwa wiedza może pomóc w przekonywaniu matki, gdyż będzie miała podstawy do zrozumienia, dlaczego leczenie jest ważne.

Poszukaj wsparcia grupy wsparcia lub organizacji: Istnieją organizacje i grupy wsparcia dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi, które mogą dostarczyć ci dodatkowych informacji i porad. Mogą także udzielić wsparcia emocjonalnego i podzielić się własnymi doświadczeniami.

Pogadaj z innymi członkami rodziny: Porozmawiaj z innymi członkami rodziny na temat sytuacji. Jeśli wszyscy zgadzacie się, że leczenie jest konieczne, może to stworzyć większą motywację dla twojej mamy do podjęcia terapii.

Rozważ interwencję profesjonalną: Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoje lub innych członków rodziny, warto rozważyć interwencję profesjonalną. Skonsultuj się z lekarzem lub innymi służbami zdrowia psychicznego, aby dowiedzieć się, jak najlepiej postępować w przypadku eskalacji sytuacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba ma prawo do własnych decyzji dotyczących leczenia. Jeśli twoja mama nadal odmawia pomocy, nie możesz jej zmusić do przyjęcia leczenia. Jednak starając się być cierpliwym, wyrozumiałym i dostarczając jej informacji i wsparcia,

https://psychoterapia24.pl/