Data porodu wyliczona na podstawie ruchów dziecka

Witam, mam 30 lat i jestem w drugiej ciąży. Dodatkowo zaznaczę, że bardzo dokładnie kontroluję przebieg ciąży i dokładnie zapisuję informacje o wszystkim co jest związane z przebiegiem ciąży i rozwojem dziecka. Ostatnio natknęłam się na informację, że data porodu może być zależna od tego, kiedy matka poczuje pierwsze ruchy dziecka. Pierwsze ruchy dziecka poczułam w siedemnastym tygodniu ciąży i mam zapisane, że było to 15 lutego. Według daty ostatniej miesiączki termin mam wyliczony na 25 lipca 2011. I moje pytanie brzmi tak, czy ruchy dziecka maja wpływ na datę porodu? Bardzo chętnie zapytałabym o to swojego lekarza prowadzącego, ale mam wrażenie, że do czasu wizyty "zje" mnie ciekawość, jaka jest zależność między ruchami dziecka, a datą porodu. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wyjaśnienie nurtującej mnie kwestii.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jedną z metod wyznaczania terminu porodu, wymienianą w podręcznikach starej daty, jest dodanie 20 tygodni (u kobiety która już rodziła-22) do daty zaobserwowania ruchów po raz pierwszy. Jest to metoda bardzo mało dokładna i w dobie powszechnego wykonywania USG w ciąży niezbyt przydatna.

Jeśli Pani miesiączki pojawiały się w regularnych odstępach, mniej więcej co 28 dni, to może Pani polegać na terminie porodu wyznaczonym na podstawie ostatniej miesiączki. Jeśli cykle były dłuższe lub/i nieregularne, to bardziej wiarygodny jest wynik badania USG w pierwszym trymestrze ciąży (między 7. a 11. tygodniem). Moment zaobserwowania pierwszych ruchów dziecka nie ma większego znaczenia w tym kontekście.

Pozdrawiam serdecznie!