Jaką dietę należy stosować przy leczeniu nadżerek na ścianie żołądka?

Jaką dietę trzeba trzymać przy leczeniu nadrzerek w na ścianie żelądka? życiem palenie .i jem leki 4miesiac 2gi bez papierów . najpierw pantaprazol teraz entaprazol 40mg i biorę ten lek nie pałac papierosów i bez alkoholu rok.nadal mam zadkiem stolce i smród .czesto nie pełne wypróżnienia.pomocy

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
W takim przypadku najlepiej stosować dietę lekkostrawną, z ograniczeniem produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Pieczywo jasne, najlepiej czerstwe, chude mięso, owoce i warzywa młode, soczyste, gotowane, bez skórki i pestek, chudy nabiał. Należy unikać produktów smażonych, marynowanych, ostrych przypraw, alkoholi, gazowanych napojów, soków nierozcieńczonych, produktów przetworzonych.
Odpowiednia dieta zależy jednak od konkretnej osoby i jej stanu zdrowia, warto więc udać się na początku do dietetyka, który ustali właściwy sposób odżywiania.