Jaką dietę trzeba stosować po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Jestem tydzień po zabiegu wycięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Czy i po jakim czasie można: 1. zjeść coś słodkiego (czekolada, ciasto, ciastka itp.)? 2. pić kawę? 3. Pić alkohol (jakie ilości?) 4. jeść coś typu fast food (kebab, frytki, hamburger itp.)? 5. jeździć autem jako kierowca? 6. jeździć na rowerze? Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na każe z pytań.

Dzień dobry,

Sposób odżywiania rekomendowany w Pana dolegliwościach zdrowotnych powinien być niewątpliwie zindywidualizowany w kontekście tolerancji poszczególnych produktów żywnościowych, niemniej jednak jego podstawowe zasady powinny być zbliżone do zaleceń w chorobie wrzodowej. Wobec powyższego kluczową kwestią będzie włączanie do diety pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu w wyniku usunięcia pęcherzyka żółciowego oraz potraw łatwostrawnych, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego i narządów wewnętrznych, biorących udział zarówno w procesie trawienia, jak i wchłaniania składników odżywczych. Nie istnieją jednak ścisłe wytyczne określające, kiedy można rozszerzyć dietę po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, dlatego sposób odżywiania powinien generalnie zawierać posiłki lekkostrawne, niewzdymające, niesmażone i nietłuste. Jeżeli nie zaobserwuje Pan niepokojących objawów po włączeniu do diety tradycyjnej kawy oznacza to, że może Pan spożywać małe ilości (np. 1-2 filiżanki na dobę) delikatnej kawy. Wydaje się, że może Pan zacząć prowadzić samochód i jeździć na rowerze, gdyż nie powinno to w żaden sposób negatywnie wpływać na komfort przewodu pokarmowego. Warto natomiast stale ograniczać do minimalnych ilości słodycze, słone przekąski, napoje alkoholowe oraz żywność typu fast-food.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424