Jaką ilość witaminy D3 powinien przyjmować mój syn?

Witam mój syn ma 2,5 roku waży 15kg jaka ilość witaminy D3 powinien otrzymywać w ciągu dnia

Redakcja abcZdrowie

Witam,

suplementacja witaminy D3 powinna odbywać się już od pierwszych dni życia. O ile dziecko nie ma stwierdzonych znacznych niedoborów tego prohormonu, to zakłada się, że dzieciom powyżej 1. roku życia podaje się od 600 do 1000 jednostek, chyba że dziecko ma nadwagę, wtedy może być konieczne podawanie nawet większych ilości. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Pani dziecka to nie dotyczy, więc może Pani podawać standardową dawkę 600-800 j.m., a w sezonie jesienno-zimowym – nawet 1000 j.m. Warto także przy okazji okresowych badań krwi oznaczyć stężenie witaminy w surowicy krwi, by przekonać się, czy taka suplementacja jest wystarczająca. Więcej na temat suplementacji witaminy D3 pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d.

Proszę pamiętać, że synteza witaminy D3 w organizmie odbywa się przez skórę, a także dostarczamy witaminę D3 z dietą. Jeżeli syn jest lub był karmiony mlekiem modyfikowanym, to prawdopodobnie nie ma niedoborów, w przeciwieństwie do dzieci karmionych piersią, ponieważ mieszanka mlekozastępcza jest dodatkowo fortyfikowana witaminą D3.

Być może także ten artykuł Panią zainteresuje: https://zywienie.abczdrowie.pl/jakie-witaminy-dla-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.