Jakie jest prawidłowe tętno dla dorosłej kobiety?

Dzień dobry. Interesuje mnie jakie tętno jest prawidłowe (kobieta, 35 lat) podczas wykonywania codziennych prac domowych typu chodzenie po domu, sprzątanie, gotowanie, oraz podczas pracy fizycznej polegającej na sadzeniu kwiatów, schylaniu się, podnoszeniu przedmiotów do 15 kg. Wszędzie mogę tylko wyczytać jakie powinno być tętno spoczynkowe oraz jak obliczyć tętno maksymalne, ewentualnie jakie tętno powinno być podczas treningów typu bieganie, a nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie przybliżone tętno powinno być podczas wykonywania mało intensywnych czynności jak chodzenie, sprzątanie. Jeśli pracuję fizycznie przez większość dnia, to raczej ciężko porównywać ten wysiłek do treningu sportowego, który trwa najczęściej koło godziny i jest bardziej intensywny. Zakładam, że tętno podczas pracy powinno być wyższe niż tętno spoczynkowe, ale jak bardzo? Moje tętno spoczynkowe wynosi od 65 do 85, ale mam wrażenie, że każdy ruch, nawet zmiana pozycji ciała (wstanie, schylenie się, podniesienie) bardzo podnosi mi puls. Ostatnio podczas pracy polegającej właśnie na sadzeniu kwiatów i przenoszeniu skrzynek (ok.15 kg) sprawdzałam puls na opasce monitorującej i cały czas był on w granicach 95-115. Natomiast gdy na chwilę usiadłam obniżał się do 80. Obawiam się, że pracując po 8 godzin, przez większość dnia będę miała puls powyżej 100, to chyba niezbyt dobrze? Z drugiej strony chyba nie mogę mieć przez większość dnia pulsu 70, bo to by znaczyło, że cały czas jestem w spoczynku? Czy tak wysoki puls podczas pracy fizycznej jest niebezpieczny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podczas wykonywania codziennych czynności fizycznych, takich jak chodzenie po domu, sprzątanie, czy gotowanie normalne tętno powinno mieścić się w zakresie 70-100 uderzeń na minutę. Jednakże, w przypadku bardziej intensywnych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, tętno może wzrosnąć do zakresu 100-120 uderzeń na minutę.

Jeśli Pani tętno podczas wykonywania prac domowych i pracy fizycznej wynosi około 95-115 uderzeń na minutę, to najprawdopodobniej nie ma powodu do obaw. Warto jest jednak monitorować, czy nie występują u Pani objawy takie jak duszność, zawroty głowy czy ból w klatce piersiowej.

Proszę pamiętać, że pracując przez cały dzień fizycznie, tętno może utrzymywać się na stosunkowo wysokim poziomie, co nie jest niebezpieczne, ale może oznaczać większe obciążenie dla układu krążenia i organizmu, dlatego ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie i odpoczywać regularnie, a także zwracać uwagę na oznaki przeciążenia organizmu.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.