Czy takie poranne tętno spoczynkowe jest prawidłowe?

Czy poranne tetno spoczynkowe 75-80 przy normalnym cisnieniu u osoby 82 letniej jest prawidlowe

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tętno spoczynkowe, to jest mierzone po dziesięciominutowym odpoczynku lub po przebudzeniu, jest różne w zależności od m.in. wieku. O ile u osób młodych może wynosić około 85 uderzeń na minutę, tak u osób w podeszłym wieku powinno być bliższe dolnej granicy, czyli 60 uderzeń na minutę.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tetno-spoczynkowe-charakterystyka-pomiar-prawidlowy-puls-wysokie-i-niskie.

Natomiast tętno 75-80 uderzeń na minutę nie musi oznaczać niczego niepokojącego, jeśli przy tym ciśnienie krwi jest prawidłowe, a pacjentka nie cierpi z powodu chorób serca i układu krążenia, a dodatkowo nie doskwierają jej żadne dolegliwości.

Warto dokonywać pomiaru regularnie, zwracając przy tym uwagę na samopoczucie pacjentki. Jeśli tętno będzie utrzymywało się na tym samym poziomie stale lub nawet będzie wyższe, wówczas warto rozważyć wizytę u kardiologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-serca-zagrozenia-badania-laboratoryjne-kardiologiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.