Czy taki poziom tętna jest prawidłowy?

Witam czy tętno 141 przy zwyklym spacerze jest normalne jak i innych domowych czynnosicach , prostych rzeczach nie wymagajacych wysilku jak odkurzanie sprzatanie chodzenie ? wystarczy ze po przebudzeniu puls zmierzony w okolicy 75 przejsc kilka krokow lazienka taras pare razy tetno powyzej 100 - 100 , ? co moga oznaczac takie wartosci ? jakie choroby sie za nimi kryja ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Pana aktualny problem zdrowotny na pewno będzie wymagał rozszerzenia diagnostyki oraz konsultacji z lekarzem kardiologiem.

Ze względu na odległość, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na wskazane pytanie.

Istotne jest, czy w ostatnim czasie przechodził Pan infekcję Covid-19 oraz, czy występują jakieś choroby przewlekłe.

Puls w spoczynku powyżej 100 uderzeń na minutę oznacza pewne zaburzenie pracy serca i nazywany jest tachykardią. Należałoby w takiej sytuacji wykonać takie badania, jak: echo serca, EKG, a także holter EKG. Dodatkowo zalecone by było oznaczenie hormonów tarczycy oraz lipidogram.

Bardzo częstą przyczyną przyspieszonej czynności serca może być podłoże psychogenne, między innymi nerwica lękowa, spowodowana licznymi sytuacjami stresowymi.

Zalecamy więc Panu konsultację u lekarza kardiologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu, aby poprawić aktualny stan zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-tachykardia-zatokowa

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.