Jakie są rokowania w zaburzeniach lękowo-depresyjnych?

Witam i dziękuję bardzo za odpowiedż na moje poprzednie pytanie. Proszę o sprecyzowanie, jakie muszę podać dane na temat mojej choroby, aby można było podać odpowiedzieć na pytanie dotyczące i powrotu do zdrowia w moim przypadku.

Lekarze, u których się leczyłem i leczę, podają różne diagnozy np. zespół lękowo-depresyjny lub depresja w odpowiedzi na mocną sytuację stresową, osobowość mieszana. Teraz już nie wiem co tak naprawdę mi dolega.

Lekarstwa zażywam: 1 tb.xxx 30 i 2tb.xxx. Inny lekarz zaproponował xxxx1tb. Po xxx czuję ok. 30 procentową poprawę, a przyjmuję ją ok 1,5 miesiąca.Nie wiem czy zdecydować się na zmianę leku. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź Panią Agnieszkę Jamroży

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety, muszę Pana rozczarować. Nie mogę wypowiedzieć się odnośnie rokowania, nie znając Pana diagnozy. Diagnozowanie zaś wyłącznie na podstawie dość krótkiego opisu, bez osobistego badania pacjenta jest niezgodne z zasadami wykonywania zawodu lekarza.

Jest to trudne w Pana przypadku, zwłaszcza, że diagnozowano dotychczas różne zaburzenia, niewykluczone, że współwystępujące, np. zaburzenia osobowości predysponują do występowania zaburzeń depresyjno- lękowych, które mogą pojawiać się w sytuacjach stresowych, przekraczających mozliwości poradzenia sobie. Wówczas rokowanie zalezy przede wszystkim od tego, czy jest Pan odpowiednio leczony: w tym przypadku wskazana jest przede wszystkim systematyczna, często wielomięsieczna psychoterapia.

Brakuje równiez badań, które pozwoliłyby na precyzyjne określenie rokowania w takim przypadku - jest to bardzo trudne metodologicznie. Stosunkowo łatwiej określić rokowanie w przypadku ,,czystej" depresji. Jeśli nie odczuwa Pan istotnej poprawy po 6- tygodniowej kuracji lekiem przeciwdepresyjnym, powinien Pan zgłosić się do lekarza prowadzącego, który powinien skorygować leczenie (zaproponować np. inną dawkę lub preparat).

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!