Kiedy pojawi się miesiączka?

Od roku mam śluz, taki gęsty, nieprzezroczysty, bialy... a nie mam jeszcze miesiączki i mam 14 lat. Mam ostatnio częste bóle głowy, brzucha (w okolicach macicy), boli mnie krzyż... Czy to są pierwsze objawy miesiączkowania? I jeśli da się określić, to jeszcze długo będę musiała czekać na pierwszą miesiączkę? Proszę o szybką odpowiedź ;)

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie jestem w stanie określić, kiedy bedzie Pani miała pierwszą miesiączkę... Zwykle pierwszą miesiączkę poprzedza tzw. skok pokwitaniowy szybkości wzrostu, co oznacza, że dziewczyna zaczyna nagle szybko rosnąć, szybciej niż dotąd. Innym możliwym zwiastunem wystąpienia pierwszej miesiączki jest rozwój piersi i owłosienia łonowego. Jeśli jest Pani zaniepokojona brakiem pierwszej miesiączki, proszę zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam!