Konieczność opuszczenia środowiska, które działa depresyjnie

Mam za dużo prroblemów i nie radzę sama. Niedawno ktoś mnie porzucił i mam wiele pytań na które nie znam odpowiedzi. Nieciekawa sytuacja rodzinna. Czy jest sens chodzić do psychologa i zmienić swoje nastawienie do życia, gdy nie stać mnie na to żeby opuścić dom rodzinny? Czy to jest wstyd chodzić do psychologa? Uważam, że aby to miało sens trzeba opuścić środowisko, które działa depresyjnie. Mam 27 lat i nie potrafię cieszyć się.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i udać się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Dzień dobry.
Wizyty u psychoterapeuty dają możliwość nie tylko zmiany nastawienia do życica. To również szansa na lepsze zrozumienie siebie, odkrycie mechanizmów, które powodują, że trudno jest Pani sobie radzić i wypracowanie nowych. Prawdopodobnie łatwiej byłoby Pani gdyby się Pani wyprowadziła, natomiast różne mechanizmy radzenie i nie radzenia sobie zabieramy ze sobą, bo są już w nas, więc mogło by się okazać, że sama wyprowadzka przyniosłaby rozczarowanie. Wg mnie, nie ma powodów żeby się wstydzić chodzenia do psychologa. Jeżeli z czymś sobie nie radzimy, to rozsądne szukać fachowej pomocy. Dobrym pomysłem jest szukanie rozwiązań, gdy ma się problemy – w końcu chodzi o Pani życie. Psychoterapia to też wsparcie innej osoby lub osób we wprowadzaniu zmian. Może dać Pani szanse na wypracowanie sobie asertywnych sposobów radzenia sobie z „depresyjnym środowiskiem” a być może dostrzeżenie szans na rozpoczęcie życia poza domem rodzinnym. W każdym razie uważam, że warto spróbować. Psychoterapeuta powinien pomóc Pani w określeniu realnych celów psychoterapii.
Serdecznie pozdrawiam,
MB