Krucha szyjka macicy w połowie ciąży - czy to może oznaczać przedwczesny poród?

Witam!
Mam 24 lata i jestem w 20 tygodniu ciąży. Tydzień temu pojawiło się u mnie niewielkie plamienie, po którym natychmiast udałam się do lekarza. Po badaniu okazało się, że łożysko jest na swoim miejscu, jednak lekarz stwierdził, że szyjka macicy stała się krucha. Nie wspominał, że szyjka się skraca, jedynie o tej 'kruchości' i kazał się nie martwić. Co to dokładnie oznacza? Czy może spowodować dalsze krwawienia i zagrożenie dla ciąży? Czy może stanowić przeszkodę dla porodu naturalnego? Czy jest szansa, że szyjka 'odbuduje się'? Czy poza większym oszczędzaniem się mogę zrobić coś jeszcze, aby zminimalizować ewentualne ryzyko?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Szyjka macicy podczas ciąży jest poddawana działaniu hormonów i czasami może dochodzić do sytuacji, kiedy szyjka staję się bardziej krucha lub krótka.

Krucha szyjka ma zwiększoną tendencję do krwawienia jednak nie jest to regułą.

Jeżeli lekarz nie wspomniał nic o krótkiej szyjce to nie ma powodów do zmartwień.

Krótka szyjka macicy jest sytuacją, gdy zbyt wcześnie zaczyna się przygotowywać do porodu.W takim wypadku jest to wskazaniem do założenia tzw. szwu okrężnego, który ma za zadanie zapobiegać dalszemu skracaniu co może spowodować przedwczesny poród.

Ważne by pozostała Pani pod stałą opieką ginekologa.

W obecnej sytuacji warto jest zrezygnować z nadmiernego wysiłku i unikać stresu.

Pozdrawiam!