Leczenie objawów depresji a zmiany w wyglądzie

Twarz takiej osoby zaczyna się "zapadać", brwi są zazwyczaj ściągnięte, tworząc bruzdy międzybrwiowe. Kumulacja stresu powoduje opuszczanie się powiek, w szczególności skóry nad nimi. Często zaobserwujemy u niej tzw. dolinę łez. Wyżłobione cienie pod oczami świadczą o nierozwiązanych problemach emocjonalnych z wczesnego okresu życia. Skóra przeciążonego człowieka staje się matowa, a oczy tracą swój błysk i i potrafią długo wpatrywać. Czy wszystkie te objawy mijają po wyleczeniu depresji. ???????

Widzę, że powrócił Pan z dokładnie tym samym wpisem sprzed roku. Zatem pozwolę sobie odpowiedzieć tak samo jak wtedy:
Nie wiem skąd ma Pan taki opis osoby chorej na depresję, ale brzmi on jak z XIX-wiecznego podręcznika... Nie ma czegoś takiego jak "dolina łez", cienie pod oczami się nie "żłobią"...Brakuje mi tu jeszcze teorii o histerii umiejscowionej w wędrującej macicy (pogląd powstały już nawet u starożytnych Egipcjan).
Depresja u różnych osób przebiegać może w różny sposób jeśli chodzi o objawy zewnętrzne - jedni mogą raczej po sobie nie dawać znać, że cierpią wewnętrznie, po innych - po ich np. zgarbionej/wycofanej postawie, zmarszczkach na twarzy, cieniach pod oczami od nieprzespanych nocy czy płaczu - można zaobserwować zmiany "na pierwszy rzut oka". W wyniku psychoterapii lub/i farmakoterapii człowiek powraca do stanu sprzed choroby, a co za tym idzie - chwilowe zmiany w wyglądzie czy postawie - również nikną. Nie można jednak uważać, że wygląd twarzy jest wyznacznikiem choroby bądź jej braku. Może być to objawem całkowicie wtórnym (jak pisałam-np. cienie pod oczami od płaczu, czy bladość u osób, które w wyniku depresji nawet nie odsłaniają okien w mieszkaniu) i jako taki znika wraz z powrotem do równowagi. Pozdrawiam.

Rozumiem, że jest to cytat lub opis osoby chorej. Jeśli martwi się Pan czy nie dotyczy to także Pana, warto dopytać najbliższych (o rzeczywiste zmiany w wyglądzie), a także przepracować ten temat ze swoim psychoterapeutą. Odpowie konkretnie w kontekście Pana trudności.

Dzień dobry,
Czy przyczyną Pana depresji jest wygląd twarzy? Czy wygląd twarzy jest dla Pana kluczowym celem w leczeniu depresji?
Te informacje są nienaukowe. Zmęczenie maluje się na twarzy podobnie. Zdrowie fizyczne i psychiczne zawsze sprawia, że wyglądamy ładniej.
Pozdrawiam.

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie Pani objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.