Zapytaj lekarza

1 , 0 1 3 , 0 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie stwardnienia-rozsianego u 28-letniej osoby

Witam Pani Doktorze. Od 4 lat choruję na stwardnienie rozsiane rzutowo-remisyjne. Aktualnie jestem w programie tak zwanym królikiem doświadczalnym, testują działanie interferonu, jednak nie mogę powiedzieć, że pomaga mi znacznie. Jak ma się do mojej choroby leczenie marihuaną? Myślę tu o olejku z konopi, bądź jeśli takie są inne metody. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. Z wyrazami szacunku 
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Proszę koniecznie udać się do lekarza neurologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć I określić odpowiednie dalsze postępowanie.

umów wizytę 0

Lekiem na bazie marihuany zarejestrowanym w Europie jest Sativex. W Polsce jest dostępny od grudnia 2012 na receptę z wtórnikiem, ze wskazaniem w celu łagodzenia umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne. Jest to lek, który nie leczy SM, a tylko łagodzi jeden z objawów tj wzmożone napięcie mięśniowe. Terapia interferonem nie jest terapią doświadczalną, jest to zarejestrowana i refundowana przez NFZ metoda leczenia, tzw lek I linii. Udowodniono około 30% skuteczność leczenia interferonem w hamowaniu ostępu choroby. W przypadku braku powodzenia leczenia lekami I linii chorego gdy spełnia określone wymagania można zakwalifikować do leczenia lekami II linii. Do chwili obecnej nie wynaleziono preparatu leczącego SM. Wszystkie dostępne leki spowalniają postęp choroby.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety