Leczenie stwardnienia-rozsianego u 28-letniej osoby

Witam Pani Doktorze. Od 4 lat choruję na stwardnienie rozsiane rzutowo-remisyjne. Aktualnie jestem w programie tak zwanym królikiem doświadczalnym, testują działanie interferonu, jednak nie mogę powiedzieć, że pomaga mi znacznie. Jak ma się do mojej choroby leczenie marihuaną? Myślę tu o olejku z konopi, bądź jeśli takie są inne metody. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. Z wyrazami szacunku

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza neurologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć I określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Lekiem na bazie marihuany zarejestrowanym w Europie jest Sativex. W Polsce jest dostępny od grudnia 2012 na receptę z wtórnikiem, ze wskazaniem w celu łagodzenia umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne.
Jest to lek, który nie leczy SM, a tylko łagodzi jeden z objawów tj wzmożone napięcie mięśniowe.
Terapia interferonem nie jest terapią doświadczalną, jest to zarejestrowana i refundowana przez NFZ metoda leczenia, tzw lek I linii. Udowodniono około 30% skuteczność leczenia interferonem w hamowaniu ostępu choroby. W przypadku braku powodzenia leczenia lekami I linii chorego gdy spełnia określone wymagania można zakwalifikować do leczenia lekami II linii.
Do chwili obecnej nie wynaleziono preparatu leczącego SM. Wszystkie dostępne leki spowalniają postęp choroby.