Lęk o przyszłość po urodzeniu dziecka

Mam 20 lat. Jestem w 7 miesiącu ciąży i dwa po ślubie. Do tej pory czułam się dobrze. Od tygodnia ciągle myślę jak to będzie po urodzeniu dziecka, czy będę dalej podobac się mężowi, jak bardzo zmieni się moje zycie. Boje się przyszłości, az sciska mnie w gardle i leżę cały dzień w łóżku bo nie mam na nic siły.

Pani lęk może być odpowiedzią na zmiany, jakie czekają Panią i męża. Wiele kobiet i przyszłych mam jednocześnie przeżywa podobne stany. Wynikają one nie tylko z psychologicznych konsekwencji ciąży, ale także fizycznych (zmiany w ciele, zmiany hormonalne itp).
Warto poszukać wsparcia u innych kobiet, mam, które już przeszły ten etap. Dopytać, jak sobie radziły, co im pomagało itp. Zapewnienie sobie także bliskości i wsparcia w rodzinie i wśród bliskich także pomoże.
Jeśli Pani stan (smutku, apatii, wycofania) będzie się utrzymywał lub nasilał, proszę zgłosić się do psychologa. Oprócz diagnostyki i ewentualnego potwierdzenia lub wykluczenia depresji, pomoże przygotować się do zmian, jakie Panią czekają, popracować nad samooceną, poczuciem sprawstwa pewności siebie itp.

Witam. W pewnym sensie takie mysli i obawy sa naturalne, byle by nie przekroczyly pewnej granicy i za bardzo sie pani przejmowala.
Magdalena Brabec