Lęk przed jedną osobą

Zwracam się do pana z ogromna prośbą o wyjaśnienie mi czegoś, czego sama nie potrafię zrozumieć i odpowiednio nazwać. Otóż od dłuższego czasu mam straszny, irracjonalny lęk przed pewna osobą, unikam wszelkiego kontaktu z nią, gdy ją widzę strasznie się denerwuję, czuję jak pot mnie oblewa, robię się czerwona i czuję jakby coś mnie odpychało od tej osoby, tzn. jakby jakaś siła mnie odpychała, gdy jestem blisko tej osoby, mam ochotę zapaść się pod ziemię i jak najszybciej wręcz uciec z miejsca gdzie ona się znajduje. Zastanawiam się co mi jest i wstydzę się tego bardzo, bo uważam, że to nie jest normalne, zwłaszcza, że po raz pierwszy mam takie coś w życiu - bardzo mi to przeszkadza, nie wiem co z tym zrobić, staram się jakoś to kontrolować, ale na dłuższą metę mi to nie wychodzi. Przy innych osobach czuję się dobrze, tylko do tej osoby tak mam, to jest okropne! Boję się tej osoby, ale nie w sensie, że mi coś zrobi tylko jakoś tak strasznie sprawia mnie w zakłopotanie jej widok. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Aby stwierdzić, na czym dokładnie polega Twój problem, należałoby wiedzieć więcej na jego charakteru i mieć choćby podstawowe informacje o Tobie oraz o osobie, której spotkanie wywołuje niepokojące Cię objawy.
Takie wyjęte z kontekstu symptomy trudno jest zróżnicować.
Opis może wskazywać na zaburzenia lękowe - w tego typu zaburzeniach lęk postrzegany jest jako irracjonalny i pojawia się tzw. ,,lęk przed lękiem". Jeśli w danej sytuacji wystąpiły objawy cielesne lęku (np. przyspieszone bicie serca, wzmożona potliwość, zaczerwienienie skóry, drżenie rąk), to potem można się obawiać ich ponownego wystąpienia w danej sytuacji. Dlatego też, jeśli spotkanie z daną osobą raz wyzwoliło objawy lękowe, to możesz się obawiać, że sytuacja się powtórzy, co staje się „samospełniającą się przepowiednią”.
Jeśli chcesz się pozbyć objawów, powinnaś porzucić próby kontrolowania ich, ponieważ paradoksalnie zazwyczaj je nasilają, np. zaciskanie rąk, które ma powstrzymywać drżenie - nasila je, gruby makijaż, który ma przykryć rumieniec - może przyciągać uwagę otoczenia itd. W zaburzeniach lękowych, to, czego się boimy, jest dokładnie tym, co powinniśmy zrobić.
Polecam Ci jednak rozmowę z psychologiem lub psychiatrą, który postawi adekwatną diagnozę i zaproponuje dalsze postępowanie.

Z pozdrowieniami