Małogłowie w 30. tygodniu ciąży

Witam strasznie sie martwię ze z moja córeczka może byc cos nie tak, a dokładnie, że bedzie miala małogłowie. W 32t0d wymiary były następujące BPD 7.77cm HC 28.76cm AC 26.66cm FL 6.38cm waga 1793g.  Czy to może wskazywać na małogłowie u dziecka? W 35t0d zapomniałam zabrać wyniki ale pamietam ze lekarz przyglądał się głowie dłużej, pytał sie jaka głowę ma ojciec dziecka. Waga ok 2200g. Teraz w 37t0d BPD 8.53cm HC 29.36cm AC 32.02cm FL 6.86cm waga 2621g.. Czy mam sie martwić? Boje sie ze niunia ma małogłowie a lekarz nie chce mi nic powiedzieć zeby mnie nie stresować ;( Czy są na to jakieś sposoby? Oczywiscie to nie jest tak, ze małogłowie mi przszkadza, ja będę kochala moja córeczke zawsze, ale chce żeby ona była szczesliwa, a boje sie, że małogłowie będzie dla niej problemem i bedzie chora. Prosze o informacje czy moge cos zrobic i czy mojej corce faktycznie coś zagraża. Martwie sie...

Witam. Podawane przez Panią wyniki biometrii może Pani sama zestawić z wartościami referencyjnymi korzystając ze strony: http://www.perinatology.com/calculators/exbiometry.htm Natomiast ostateczna interpretacja wyników biometrii powinna należeć do lekarza wykującego badanie. Dobrym zwyczajem przyjętym we wszystkich krajach zachodnich jest wydawanie opisu badania wraz z wnioskami dla lekarza prowadzącego, czytelnymi również dla pacjenta. Wydaje mi się, że jeśli we wnioskach z badania nie było stwierdzenia nieprawidłowości nie powinna się Pani martwić. Waga Pani dziecka w 37 tyg odpowiada 15 centylowi, czyli kieści się w granicach normy, choć dziecka nie jest zbyt duże. Należy tez pamietać o wysoce subiektywnej wartości badania USG. Nawet taka rzecz jak pomiar biometryczny może stanowić dużą rozbiezność jeśli będzie wykonywana przez różnych diagnostów, na różnych aparatach. Kobiety ciężarne w Polsce zalewane są nadmiarem informacji z drugiej strony mam wrażenie że są niedoinformowane co często jest źródłem frustracji. Proszę się cieszyć ciążą. Niepotrzebny stres może być większym problemem niż domniemany problem
Pozdrawiam D.Zaryjewski