Mam 14 lat i nie dostałam okresu - czy coś ze mną nie tak?

Mam 14 lat i jeszcze nie dostałam okresu. Może coś ze mną jest nie tak? Wszystkie koleżanki już mają, a ja jeszcze nie i trochę się martwię. Może to dlatego, że za mało ważę, a ważę 50,5 kg? Nie mam pojęcia. Mam też niewielkie piersi, co też jest niekomfortowe. Wyczułam coś w piersiach, zaraz obok sutków. W obydwu piersiach jest coś twardego, dość dużego. Myślę, że to nie jest rak piersi, bo z tego co czytałam są niewielkie, ale nie mam pojęcia.

Proszę o odpowiedź, abym wiedziała czy rozwijam się prawidłowo.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Pierwsza miesiączka powinna się pojawić u dziewczynek do 15. roku życia, w Twoim przypadku nie ma powodów do niepokoju.
Rozwój piersi jest także zmienny osobniczo, Twoim przypadku opisane duże stwardnienia mogą być tkanką gruczołową, która będzie się powiększać.
Prawdopodobnie Twój rozwój przebiega prawidłowo. Jeśli pierwsza miesiączka nie pojawi się w ciągu roku lub pojawią się dolegliwości ze strony piersi (np. ból, wyciek z brodawki) wówczas należy udać się do ginekologa.

Redakcja abcZdrowie.pl