Mikroporonienie i ponowne zapłodnienie

Witam,
zacznę od tego, że mam już 37 lat. Mam problem z zajściem w ciążę,ale nie całkiem. Mam już dwoje szkrabów, lecz zawsze chciałam mieć trójkę. Powiem tak, między pierwszą a drugą ciążą nastąpiło poronienie w 9 tc. Z drugim (dziecko ma już 8 lat) dzieckiem były problemy, ale się udało i dobrze skończyło. Od roku staramy się o trzecie maleństwo. Od 2 miesięcy chodzę do ginekologa. Widzę na usg jajeczko, które dojrzewa, regularnie odbywamy stosunki (wtedy kiedy lekarz każe).

Ostatnią miesiączkę dostałam 27 września, 7 października miałam usg i lekarz powiedział mi, że to ten dzień. 14 października byłam na usg i widziałam zalążek ciąży tak to lekarz nazwał, ucieszyłam się mimo, że nie kazał mi się cieszyć zbyt bardzo. Zaobserwowałam następnie bóle brzucha na dole i to takie umiarkowane choć czasami silniejsze, były codziennie takie jak przy bolesnym miesiączkowaniu, no a dzisiaj dostałam miesiączkę. Zastanawiam się czy mam szansę w ogóle jeszcze być w ciąży ze względu na wiek, i jakie są szanse na to, że znów się coś nie przydarzy.
Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wraz z upływem czasu nasze szanse reprodukcyjne gwałtownie maleją. Znacznie wzrasta ryzyko powstawania wad rozwojowych płodu, z których większość kończy się poronieniami na wczesnym etapie, a niektóre urodzeniem chorych dzieci. Jeżeli chce mieć Pani kolejne dziecko, to im wcześniej zajdzie Pani w ciążę, tym istnieją większe szanse na jej szczęśliwe zakończenie. Występowanie regularnych miesiączek znacznie zwiększa Pani szansę na upragnioną ciążę. Proszę się zdrowo odżywiać, prowadzić higieniczny tryb życia, a kolejna ciąża powinna być kwestią czasu.

Pozdrawiam serdecznie!