Czy torbiel jajnika może zagrażać ciąży?

Witam,
mam torbiel lewego jajnika, a mój mąż zatruł się w pracy ołowiem, ale jest już parę miesięcy po odtruciu i czuje się dobrze. Staramy się od czterech miesięcy o dziecko i nic z naszych starań, dodam jeszcze, że obserwuję cały czas swój śluz i nie zaobserwowałam śluzu płodnego, przezroczystego, tylko zawsze biały.
Do tej pory brałam tabletki hormonalne, ale lekarz kazał mi je odstawić, od kiedy zaczęliśmy się starać o dziecko. Byłam ostatnio u lekarza parę dni po miesiączce i na USG lekarz mi powiedział, że jest jajeczko, które pęknie, ale dlaczego nie ma tego śluzu. Dodam, że po odstawieniu tabletek mam nieregularne cykle, co 30-33 dni.
Proszę o radę, czy są szanse, że możemy mieć dziecko, lekarz mówił, że torbiel nie powinna w niczym przeszkadzać, ale boję się, że po męża chorobie możemy mieć problemy.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli torbiel jest pod obserwacją lekarza i stwierdził on, że nie będzie przeszkadzać ewentualnej ciąży, to nie ma powodów do niepokoju. Poza tym występują u Pani owulacje, a cykle są całkiem regularne. Należy tylko kontynuować jej obserwację w razie zajścia w ciążę.

Niestety nawet stosunkowo niewielkie dawki ołowiu mogą przyczyniać się do męskiej niepłodności. Ołów może nie powodować śmierci plemników, ale będzie upośledzał ich zdolność do zapładniania komórek jajowych. Zależność pomiędzy ołowiem a męską niepłodnością została zauważona stosunkowo niedawno, przy okazji wykonywania zapłodnień metodą in vitro, a następnie potwierdzona w warunkach eksperymentu.
Co więcej, zabójcze dla reprodukcyjnej funkcji plemników mogą być już stosunkowo niewielkie przekroczenia norm dopuszczalnych stężenia ołowiu, pochodzące z nieprawidłowej diety. Wysokie podniesienie stężenia tego pierwiastka w organizmie męża na skutek zatrucia w pracy mogło się przyczynić do państwa problemów z zajściem w ciążę. Ponieważ jednak starają się Państwo na razie krótko, nie jest powiedziane, że problem z płodnością rzeczywiście istnieje. Dopiero po co najmniej roku bezskutecznych, regularnych starań można mówić o niepłodności.

Należałoby obecnie oznaczyć stężenie ołowiu we krwi i, o ile to możliwe, w nasieniu męża, oraz dokonać ogólnego badania nasienia męża.

Pozdrawiam serdecznie!