Na jaki okres czasu zakłada się gips po skręceniu i naderwaniu stawu skokowego?

Doznałam bolsnego upadku. Diagnoza to skręcenie i naderwanie stawu skokowego. Na nogę został mi założony gips, za tydzien kontrola. Po ilu dniach zazwyczaj zdejmuje sie gips po takim urazie?

Szanowna Pani, czas unieruchomienia tego stawu w opatrunku gipsowym (bądź szynie gipsowej ) zależy od stopnia uszkodzenia (skręcenia). Ocena kliniczna (badanie przez lekarza ortopedę) po tygodniu czasu pozwoli okreslić sposób dalszego postępowania. Może to być dalsze unieruchomienie: w opatrunku gipsowym lub w stabilizatorze i/lub rozpoczęcie rehabilitacji. Co do zasady należy przyjąć, że "uszkodzona tkanka miękka" goi się w przybliżeniu w czasie około 6 tyg. Jednak k a ż d y
przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Do czasu wyznaczonej kontroli powinna Pani ograniczyć siedzenie ze spuszczoną kończyną, a podczas leżenia mieć uniesioną kończynę ku górze. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do formy.