Natręctwo drapania pryszczy

Pytanie do psychologa: Mam straszny problem z nawykiem drapania pryszczy. Bez przerwy je rozdrapuję. Drapię się po twarzy o wiele mocniej, gdy się denerwuję lub boję. Jest to nałóg taki jak obgryzanie paznokci. Po prostu muszę to robić, chociaż strasznie się staram powstrzymać. Mam przez to całą twarz w bliznach i czerwonych śladach, które nigdy nie znikną. Jak przestać? I co najlepiej stosować na blizny, żeby znikły?

Mgr PrzemysĹaw Todorowicz

Nerwica natręctw jest trudną i ciężką chorobą, zwłaszcza jeżeli chodzi o jakość i komfort życia. Większość zaburzeń z tej grupy jest autodestrukcyjna, dająca efekt samookaleczenia, czy jak w tym wypadku nerwowego rozdrapywania zmian dermatologicznych. Sposobem leczenia natręctw jest podjęcie psychoterapii. Nie będę ukrywał, że jest do długi proces i wymaga doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty. Ile osób tyle przyczyn występowania zaburzeń nerwicowych. Niestety nie ma uniwersalnej porady, którą można zastosować. Namawiam na wizytę u psychologa/psychoterapeuty, ponieważ bark podjęcia leczenia naprawdę może poważnie utrudnić Pani życie. Zwłaszcza że jest Pani młodą kobietą, a takie zaburzenie może znacząco wpływać na Pani relację interpersonalne, co może wywołać pogłębienie choroby przez stres i frustrację, która będzie narastać. Wywoła to efekt zamkniętego koło.
Jeżeli nie miała Pani kontaktu wcześniej z psychologiem lub psychoterapeutą proszę zapoznać się w internecie z artykułami "jak wybrać psychologa". To bardzo ważne, aby miał doświadczenie, ponieważ zły wybór może nie przynieść Pani oczekiwanego rezultatu a wręcz zniechęcić Panią do szukania dalszej pomocy.

Natomiast zmiany dermatologiczne, niezależnie od terapii, proszę skonsultować z dermatologiem. Wyleczenie blizn jest tylko leczeniem doraźnym. Lepiej leczyć źródło problemu, czyli przyczynę występowania tych zmian. Pozbycie się farmakologicznie przyczyny zmian skórnych może wpłynąć na zmniejszenie intensywności ich rozdrapywania i zredukuje występowanie blizn.

Mam nadzieję, że skorzysta Pani z tych porad. Życzę wytrwałości i siły, aby podjąć terapię.

Pozdrawiam serdecznie!

.odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.sa narzedzia terapeutyczne, aby to zmienic...pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza