Niebezpieczeństwo dla dziecka przy cukrzycy ciążowej

Witam. Moja dziewczyna jest w ciązy , ma chyba problemy z cukrem. Jest to 6 miesiąc ciąży , na czczo cukier ma okolo 60-80 , po obiedzie cukier potrafi skoczyc nawet do 190 , od tygodnia pije wode, zadnych sokow, i nic slodkiego, czy to bardzo grozne dla dziecka ? lekarz, powiedzial, ze za 2 tyg, mamy isc na wyniki, cos zlozone z cukrem, i do lekarza, ale oboje strasznie sie martwimy, prosze o odpowiedz.

Witaminy w ciąży

Lek. Marta Gryszkiewicz

Spokojnie, Pani musi wykonać test obciążenia glukozą (badanie glikemii na czczo, po godzinie i po dwóch godzinach). Jeśli wynik będzie nieprawidłowy - w zależności od stopnia zaawansowania cukrzycy ciążowej, leczona będzie dietą bądź insuliną. Odpowiednio leczona cukrzyca w ciąży nie powoduje powikłań u płodu. Jednak nieleczona lub źle leczona (niedostateczne dawki insuliny) może spowodować m.in. makrosomię płodu - zwiększenie masy ciała dziecka.
Kobieta ciężarna z cukrzycą powinna obowiązkowo być pod opieką poradni diabetologicznej.