Wynik po 50 g glukozy - 230. Co dalej?

Witam, jestem w 26 tygodniu ciąży. Po wypiciu 50 g glukozy po 1 h wynik wyszedł 230. Wiem już, że jest za wysoki. Czy mogłabym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani wynik wskazuje, że ma Pani cukrzycę ciążową. Oznacza to każdy typ cukrzycy, który wykrywa się u kobiety w ciąży. "Typowa" cukrzyca ciężarnych to podwyższony poziom glikemii stwierdzony w okresie ciąży, który wraca do normy po urodzeniu dziecka. Czasem zdarza się jednak, że w trakcie ciąży wykrywa się cukrzycę typu 2. W takim przypadku leczenie będzie trzeba kontynuować po ciąży. Oznacza to dla Pani, że będzie Pani musiała kontrolować poziom glikemii po urodzeniu dziecka i nawet jeśli będzie prawidłowy, raz na rok robić badania, gdyż typowa cukrzyca ciężarnych predysponuje do wystąpienia cukrzycy w przyszłości.

W ciąży stosuje się leczenie dietą lub dietą i insuliną (nie stosuje się doustnych leków). Pani wynik jest na tyle wysoki, że prawdopodobnie lekarz zdecyduje się na włączenie insuliny.