O czym świadczy rozmowa z myślach?

Witam czy rozmowa w myślach lub przedstawienie pewnej sytuacji jest oznaką do niepokoju? Albo jak mówię do siebie w myślach 'musisz być spokojny' zamiast mówić 'muszę być spokojny' albo mówię ' jutro zrobisz to i tamto a czy nie powinienem mówić- jutro zrobię to i tamto do siebie

Witam,

w myślach można planować to, co chcemy zrobić, to co Pan prezentuje to jest forma motywacji siebie, rodzaj wzmocnienia, de facto traktowanie siebie przedmiotowo "rozkazuję Tobie" = "Musisz być spokojny" - to jest forma afirmacji, przejaw magicznego myślenia. Spokój, czy niepokój czujemy w określonej sytuacji, w wyniku interpretacji (negatywna ocena = negatywna myśl automatyczna powoduje, że czujemy napięcie i niepokój = lęk), pewnego rodzaju dyskomfort. jeśli ocenimy sytuację pozytywnie (na podstawie automatycznych myśli pozytywnych), wtedy czujemy spokój. Układ współczulny odpowiedzialny jest za niepokój, układ przywspółczulny za spokój. Nadużywanie imperatywów; muszę, powinienem , nigdy zawsze - to są zniekształcenia poznawcze, sztywna koncepcja tego, jak trzeba się zachowywać.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Skoro Pan poruszył temat rozmowy w myślach, z samym sobą i zastanawia się Pan nad tym, to myślę że warto byłoby zwyczajnie porozmawiać o tym z psychologiem.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam serdecznie, do kontaktu na Skype

Z przesłaniem Panu wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl