Ograniczona ilość spożywanych węglowodanów z powodu wzdęć

Witam, od dwóch miesięcy jestem na diecie nisko węglowodanowej z powodu zbyt dużej ilości gazów w jelitach. Diety staram się przestrzegać jednak czasami zdarzy mi się wypić ze 3/4 piwa i zapalić papierosa, ale zawsze przed i po nadrabiam owocami, również staram się nie ulegać temu zbyt często (co parę dni). Pytanie brzmi jak bardzo może mi to zaszkodzić i czy mogę zażywać jakieś tabletki likwidujące gazy czy lepiej jest się leczyć naturalną metodą (dieta) ?

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o przyczynę wzdęć odpowiada za nią konkretna grupa węglowodanów, a nie wszystkie cukry. Jest to grupa alfa-galakto-oligosacharydów, najbardziej popularna rafinoza, która znajduje się w kapuście, kiełkach brukselki, brokułach, szparagach oraz innych warzywach, a także całych ziarnach zbóż. Przede wszystkim Pana metoda może powodować jeszcze większe wzdęcie (połączenie owoców z gazowanym). Powinien Pan wykluczyć, czy nie pojawiła się jakaś nietolerancja pokarmowa (np. nietolerancja laktozy lub fruktozy); zespół złego wchłaniania lub zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Powodem wzdęć mogą być: produkty mleczne, produkty z rafinozą, stachiozą i werbaksozą - czyli wyżej wymienione, napoje gazowane - w tym piwo, a dodatkowo ciastka, krakersy.
Przede wszystkim należy ustalić konkretną przyczynę wzdęć, wyeliminować ten czynnik i ewentualnie zadbać o mikroflorę jelitową.
Zapraszam do zapoznania się ze zbilansowanymi dietami dostępnymi w naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann