Operacja przedłużenia kończyn celem zwiększenia wzrostu

Witam! Jestem kobietą i mam 22 lata, moim problemem jest niski wzrost (155 cm) spowodowany być może stresującym dzieciństwem. Chciałabym być wyższa o 15-20 cm. Zastanawiałam się nad operacyjnym wydłużeniem kończyn, koszt nie byłby dla mnie problemem, ale wizja roku w szpitalu i blizn mnie zniechęca (bynajmniej tak to się przedstawia w Internecie). Dlatego zaczęłam zastanawiać się na terapią hormonem wzrostu, (od zawsze mam suchą skórę i prześwitujące żyły na całym ciele, z tego co przeczytałam przed chwilą, może świadczyć o jego niedobrze). Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób można zbadać, czy w moim przypadku doszło już do ostatniej fazy wzrostu kości i czy jeśli nie można już podjąć takiej terapii, to istnieją jakieś inne sposoby i metody pobudzenia wzrostu lub wydłużenia kości?

W Pani wieku terapia hormonem wzrostu jest wykluczona. W ciągu całego życia wzrost ulega istotnym zmianom. Od urodzenia długość ciała zwiększa się stopniowo aż do wieku dojrzewania, kiedy to następuje okres nagłego przyspieszenia wzrostu, trwający 2-3 lata. Następnie tempo wzrostu maleje gwałtownie i progresywnie. Uważa się, że ostateczny wzrost zostaje osiągnięty w wieku 18 lat w przypadku mężczyzn i 17 lat w przypadku kobiet. Jednak wzrost liniowy ciała nadal postępuje z powodu odnowy kości trzonów kręgów do ok. 30. roku życia; uważa się, że między 18. a 25. rokiem życia ciało może wzrosnąć jeszcze ok. 3-5 mm. W wieku 30-50 lat wysokość pozostaje niezmieniona, natomiast od tego wieku stopniowo zmniejsza się w wyniku starczej inwolucji krążków oraz pogłębienia skrzywienia kręgosłupa. Ze względów praktycznych jest przydatne ustalenie wieku, w którym organizm przestaje wzrastać. W związku z powyższym uzgodniono, że ostateczny wiek to taki, po którym wzrost nie zwiększy się o więcej niż 2%. W Ameryce Północnej i Europie północno-zachodniej jest to wiek 17,5 lat dla mężczyzn i 15,5 lat dla kobiet. W Pani przypadku jedynie chirurgiczna korekcja wzrostu, myślę że maksymalnie 5-10 cm w zakresie kończyn dolnych, jest jedynie możliwa. Jednak wiąże się to, tak jak Pani pisze, z długotrwałą hospitalizację, bólem i bliznami pooperacyjnymi. Aby ostatecznie podjąć w tej sprawie decyzję trzeba skonsultować się najlepiej z ortopedą.