Do jakiego wieku rośnie mężczyzna?

Witam, mój 17 letni syn obecnie ma 171cm wzrostu i zapytał mnie czy jeszcze urośnie. Nie znam się na tym, próbowałem coś poczytać aby mu odpowiedzieć, jednak nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi. 02.10 - 145 cm 10.10 - 148cm 04.11-154cm 09.11-158cm 03.12-162cm 10.12-164cm 03.13-166cm 10.13-168cm Wyżej jest rozpisane jak mniej więcej wzrastał. Obecnie ma 171cm. Pytanie, czy jest szansa ze jeszcze urośnie. Można to jakoś wspomóc (syn jest bardzo aktywny fizycznie). Do jakiego wieku rośnie mężczyzna? Czy w pewnym wieku już wiadomo, że kości więcej nie urosną? Bardzo proszę o informację. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!

Opierając się na danych klinicznych, chłopcy rosną średnio do 20-21 roku życia.
Wzrost uwarunkowany jest czynnikami genetycznymi, które oddziaływają na siebie; ogólnie zakłada się, że całość cech odziedziczonych po ojcu i matce będzie źródłem wzrostu średniego pomiędzy nimi, z uwzględnieniem płci (mężczyźni są średnio wyżsi od kobiet o ok. 14 cm). Średni wzrost mężczyzn w Polsce wzrósł z 165,0 cm w 1880 r. do 177,4 cm w 2001 r.
Na poziomie opisowym kilka badań wykazało, że ostateczny wzrost dzieci jest ściśle uzależniony od wzrostu rodziców oraz od stopnia, w jakim każdy rodzic wpływa na sam wzrost. Zostały nawet opracowane wzory, które obliczają oczekiwany wzrost dziecka na podstawie wzrostu rodziców.
Ponadto wzrost dorosłego osobnika nie jest ściśle uzależniony od jego długości przy urodzeniu, ale jest związany ze wzrostem, jaki dziecko osiąga w wieku trzech lat. Na podstawie tych zasad zostało opracowanych kilka równań, które biorąc pod uwagę wzrost rodziców, wiek chronologiczny, wiek kości i wzrost danej osoby, pozwalają przewidzieć, choć z pewnymi nieścisłościami, ostateczny wzrost.
W ciągu całego życia wzrost ulega istotnym zmianom. Od urodzenia długość ciała zwiększa się stopniowo aż do wieku dojrzewania, kiedy to następuje okres nagłego przyspieszenia wzrostu, trwający 2-3 lata. Następnie tempo wzrostu maleje gwałtownie i progresywnie. Uważa się, że ostateczny wzrost zostaje osiągnięty w wieku 18 lat w przypadku mężczyzn i 17 lat w przypadku kobiet. Jednak wzrost liniowy ciała nadal postępuje z powodu odnowy kości trzonów kręgów do ok. 30. roku życia; uważa się, że między 18. a 25. rokiem życia ciało może wzrosnąć jeszcze ok. 3-5 mm. W wieku 30-50 lat wysokość pozostaje niezmieniona, natomiast od tego wieku stopniowo zmniejsza się w wyniku starczej inwolucji krążków oraz pogłębienia skrzywienia kręgosłupa. Ze względów praktycznych jest przydatne ustalenie wieku, w którym organizm przestaje wzrastać. W związku z powyższym uzgodniono, że ostateczny wiek to taki, po którym wzrost nie zwiększy się o więcej niż 2%.