Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 9 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Operacja przepukliny i usunięcie fragmentu jelita cienkiego a ćwiczenia na siłowni

Witam, jestem 4 miesiące od operacji przepukliny (został również usunięty kawałek jelita cienkiego), 3 tygodnie przed tą operacją miałem zamknięcie ileostomi oraz trochę bardziej wstecz niedrożność jelita i jeszcze dalej resekcja jelita grubego. Mam pytanie czy mogę już ćwiczyć na siłowni ? Czy mam nie obciążać brzucha?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Przeszczep od żywego dawcy a przeszczep od osoby zmarłej

Czym różni się przeszczep od żywego dawcy od przeszczepienia organu od osoby zmarłej? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
83 poziom zaufania

Witam, W związku z niedawną operacją przepukliny wysiłek fizyczny, a zwłaszcza wymagający pracy tłoczni brzusznej jest przeciwwskazany przez 6 mies. po zabiegu. Jednak na podstawie podanych informacji, a zwlaszcza operacji brzusznych przebytych w przeszłości stanowczo odradzam ćwiczenia siłowe nawet w późniejszym okresie. Blizny pooperacyjne stanowią osłabione miejsca ściany jamy brzusznej i znacznie zwiększone jest w tym wypadku powstania nowych przepuklin w bliznach pooperacyjnych.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Po 4 miesiącach od ostatniego zabiegu z reguły można już całkowicie obciążać mięśnie powłok brzusznych po tego rodzaju zabiegach. Najlepiej jeszcze w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem prowadzącym (musi wykluczyć np. jakąś rozpoczynającą się drobną przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej). Ćwiczenia wprowadzać powoli, systematycznie zwiększając obciążenie mięśni.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy