Paniczny lęk oceniania przez innych

Panicznie boje się być oceniana przez innych(krytyczni rodzice),ciężko mi komuś zaufać,mam problemy z nazwaniem mysli i emocji czy nadaje się na ter.grupową?Terapeutka na spotkaniach indywidualnych ciągle mnie do niej namawia.Ja nie dam rady,to dla mnie zbyt duży stres.Chociaż w indywidualnej też idzie ciężko bo nie potrafię nazwać różnych rzeczy.Czuje że Terapeutka chce po prostu się mnie pozbyć.A ja czuje jakby mnie rzuciła na głęboką wodę.

Dzień dobry,

Sądzę, że terapeuta nie chce się Pani pozbyć, a jedynie wybiera najlepszą metodę leczenia konkretnie dla Pani. Boi się Pani oceny innych i właśnie doświadczenie bycia w grupie stwarza możliwość zobaczenia "innych" nie tylko przez pryzmat oceń, ale jako źródła wsparcia i pomocy.

Bardzo dobrze, że terapeuta wymaga. Musi Pani ponieść pewne koszty również emocjone, by pokonać problem. Innej drogi nie ma, można jedynie włączyć farmakologię.

Witam serdecznie,
rozumiem Pani obawy, terapia grupowa byłaby być może dobrym rozwiązaniem, jednak rozumiem Pani obawy i odczucia z tym związane. Proszę pamiętać, ze grupę także prowadzi terapeuta i nie zostanie w niej Pani pozostawiona sama sobie. Jednak ważne jest przygotowanie Pani do takiej terapii poprzez spotkania i konsultacje wprowadzające, także wcześniejszą terapię indywidualną. Trudno zajmować mi jednoznaczne stanowisko względem pani terapeutki, może mogłaby Pani jej powiedzieć o swoich wątpliwościach, zachęcam do tego. Jednocześnie pozostawiam to Pani do rozmyślenia. Generalnie myślę podobnie, ze terapia grupowa byłaby dobrym pomysłem, trzeba by było tylko znaleźć właściwą dla Pani i odpowiednio Panią do niej przygotować. Proszę powiedzieć, czy Pani terapeutką proponowała Pani coś konkretnego? Jeśli Pani takiej propozycji nie otrzymała, być może będę mogła pomóc znaleźć odpowiednie miejsce, ja także ma ofertę grup terapeutycznych dla osób w podobnej do Pani sytuacji, przygotowuję także do nich w terapii indywidualnej.Terapia grupowa może być niezmiernie pożyteczna, jednak warto się do niej odpowiednio przygotować. W razie wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt, najlepiej mailowy (adres na stronie gabinetu), mailowo możemy wyjaśnić sobie pewne kwestie. Chętnie pomogę Pani rozwiązać problem, znaleźć odpowiednie miejsce do terapii grupowej, jeśli Pani tego potrzebuję,wyjaśnić wątpliwości. Zachęcam do niezobowiązującego kontaktu mailowego, myślę, ze warto wyjaśnić Pani wątpliwości, i znaleźć moment w którym będzie się Pani czuła gotowa do przyłączenia do grupy. Być może będę mogła pomóc z znalezieniu dla Pani odpowiedniej formy pomocy. Pozdrawiam.