Podejrzenie tężyczki a badanie parathormonu

Witam, mam podejrzenie tęzyczki i obecnie biorę wapń -magnez. Chce zrobic badanie parathormonu i nie wiem czy suplementacja wapiem moze wpływać na badanie hormonu -sztucznie obniżać lub zawyżać. a jak tak to na ile należy odstawić wapń przed badaniem. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje wykonać badanie bez odstawienia i zobaczyć jaki będzie wynik.

Proszę wykonać następujące badania po 3 dniach przerwy
krew- wapń, fosforany, magnez, potas
mocz - dobowa zbiórka na wapń i magnez
PTH ? - można ale w tężyczce jest przysłowiowy Tylko po operacji tarczycy może być obniżony

Najczulszym badaniem potwierdzającym tężyczkę jest elektrofizjologiczna próba tężyczkowa wykonywana w pracowni EMG/ENG. Przed badaniem należy odstawić suplementację (około miesiąc) ponieważ wynik może być fałszywie ujemny.