Problem z nawracającymi bólami głowy

wita serdecznie! mam problem z nawracającymi bólami głowy, boli mnie przód głowy po obu jej stronach, ból promieniuje do prawego oka i drażni mnie wówczas światło, dzieje się tak już od kilku miesięcy czasem wystarcza tabletka przeciwbólowa czasem potrzeba kilka, ale nie chce ciągle faszerować się nimi, stałam się nerwowa, mam wybuch złości pod byle pretekstem, nie wiem co z tym zrobić, czy to tylko przemęczenie ale bardzo mnie to niepokoi bo ciężko mi tak żyć i funkcjonować. z góry dziękuję

Piotr Jurczyk

Witam. Opisywane przez Panią objawy wymagają różnicowania między migreną a napięciowym bólem głowy, przy czym skłaniałbym się ku temu drugiemu. Potrzebny wydaje się dokładny wywiad zebrany przez lekarza. Leczenie napięciowego bólu głowy jest wielotorowe i obejmuje właściwe żywienie, higienę snu, unikanie sytuacji stresowych, aktywność fizyczną i pokrewne. Co do leczenia farmakologicznego, dzielimy je na zapobiegawcze i doraźne. Samo leczenie musi być, czasem metodą prób i błędów, dopasowane indywidualnie do pacjenta. W leczeniu doraźnym stosujemy głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne, zaczynając od paracetamolu, ibuprofenu, do tramadolu i indometacyny. W leczeniu przewlekłym leki przeciwdepresyjne oraz bardziej charakterystyczne dla migreny sumatryptan czy propranolol. W doborze pomoże lekarz prowadzący. Pozdrawiam.