Problemy z czytaniem na głos w grupie osób

Witam. Mam ogromny problem z czytaniem na głos w klasie . Gdy nadchodzi moment czytania zaczyna mi bić szybko serce, a po chwili mówienia nie mogę złapać tchu. To jest straszne uczucie. Nazwałbym to nawet paraliżującym stresem. Problem tkwi w tym, że nie boję się ludzi tylko tego niesamowicie strasznego uczucia. Już próbowałem nagrywać się jak czytać oraz czytałem dla znajomych. To dalej nie pomaga. Co mam robić ? Proszę o szczegółową radę, bo wielu już osób strasznie ogólnikowo pisało.Dziękuję

Przedstawia Pan jasno problem. jednak konkretna porada wymaga rownież poznania Pana psychiki-jej uwarukowań. dominujacych tendencji itp..Zachęcam więc do pełnej konsultacji psychologicznej.

Witam,
najlepszym rozwiązaniem byłaby konsultacja z psychologiem, sprawa zdaje się dość złożona. Pisze Pan, ze nie boi się ludzi a jedynie tego uczucia, jednak to uczucie na pewno pojawia się na podstawie czegoś :( W sytuacji takiej jak wystąpienie publiczne mamy do czynienia z wieloma czynnikami, oceną rówieśników, oceną nauczyciela, a także nawet oceną siebie przez siebie samego, takim skonfrontowaniem siebie samego ze swoim idealnym obrazem, jaki każdy posiadamy. Wydaje mi się, ze jeśli ten stres się pojawia to zapewne jest coś co go powoduje. Oczywiście także i sam stres powoduje pewne skutki, które mogą być trudne do zaakceptowania i nasilać objawy oraz złe samopoczucie w takich sytuacjach. Bywa i tak, że ten powód niejako wypieramy ze świadomości. Nie wiem jak jest w Pana sytuacji ale to zapewne złożona sprawa, która wymaga dokładnej analizy w spokojnym i bezpiecznym środowisku jakim z całą pewnością jest gabinet psychoterapeuty. Zachęcam do tego, warto sobie pomóc rozwiązać ten problem. Sposoby, które Pan stosuje, są dobre i mogą być pomocne jednak nie rozwiązują problemu definitywnie, warto korzystać z pomocy specjalisty. Pozdrawiam.