Problemy z zasypianiem u 27-latki

Witam, od kilku dni mam problemy z zasypianiem. Nie mogę zasnąć, a jak już mi się uda to budzę się w nocy. W dzień jestem niewyspana i nie do życia. Brałam ziołowe tabletki bez recepty lecz to nic nie pomaga. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Z badań WHO wynika, że ok 1/3 populacji dotykają zaburzenia snu. Problemy te mogą mieć związek z depresją, lękiem, a także z chorobami somatycznymi (zaburzenia metaboliczne, hormonalne) lub są efektem przyjmowanych leków. Problemów ze snem nie warto bagatelizować, bo chroniczne niedospanie skutkuje znacznie mniej efektywnym funkcjonowaniem w ciągu dnia (problemy z koncentracją, zmęczenie, łatwość popełniania błędów, gorsze wykonywanie zadań). Czego już Pani doświadczyła jak wynika z wpisu.
Czy przeżywała Pani w ostatnim czasie jakąś stresująca sytuację albo w Pani życiu nastąpiły jakieś większe zmiany (zmiana pracy, rozstanie, choroba kogoś z bliskiego)? Jeśli tak-występujące u Pani zaburzenia snu mogą mieć charakter przejściowy związany z reakcją na te zdarzenia. Jeśli nic takiego nie miało miejsca i nie pomagają leki ziołowe, a trudności się utrzymują, zalecam konsultację psychologiczną.