Proszę o interpretację wyników badania MR kręgosłupa

Mam 54 lata - kobieta, od kilku miesięcy boli mnie biodro lewe. Po kilku prześwietleniach kręgosłupa lekarz zlecił mi badanie rezonansem magnetycznym kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Oto moje wyniki: Poziom L4-5: poszerzenie tylnego obrysu krążka międzykręgowego o typie bulging na ok 2-3 mm, ze zwężeniem zachyłków bocznych, bez cech kolizji korzeniowej. Poziom L5-S1: dehydratacja krążka międzykręgowego. Pośrodkowa tylna protruzja krążka na ok. 3 mm, również bez cech kolizji korzeniowej. Na pozostałych poziomach nie stwierdza się patologii. Stożek końcowy na poziomie L1. Sygnał stożka końcowego, worka oponowego i struktur ogona końskiego w normie. Szerokość kostnych ograniczeń kanału kręgowego w normie. Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, T2, w przekrojach poprzecznych, strzałkowych.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

W rezonansie wykazano niewielkie zmiany dotyczące krążków międzykręgowych (tak zwanych dysków) pomiędzy dwoma ostatnimi kręgami lędźwiowymi oraz pomiędzy ostatnim lędźwiowym i pierwszym krzyżowym. Jednakże te krążki nie uciskają na korzenie i nie są przyczyną bólu, który Pani odczuwa. Takie zmiany są bardzo częste w Pani wieku i nie są nietypową patologią.

Natomiast ból biodra może być wywoływany zmianami w samym biodrze oraz osteoporozą, która u kobiet w wieku pomenopauzalnym jest bardzo częsta. Należy wykonać zdjęcie RTG lewego i prawego stawu biodrowego (prawy dla porównania) oraz zbadać gęstość kości w badaniu desytometrycznym. Być może w wyniku osteoporozy doszło do uszkodzenia szyjki lub cierpi Pani na zwyrodnienia tego stawu.