Przebarwienia po operacji żylaków na łydkach

Pierwszą operację żylaków miałam 25 lat temu, metoda tradycyjna, wszystko goiło się idealnie i miałam spokój na jakieś 20 lat. Niestety potem wystąpiły nawrotowe żylaki na łydkach (szczególnie na kościach piszczelowych) i udach. W tym roku w sierpniu operowano mi jedna nogę. Po zabiegu dowiedziałam się, że zmienione żyły nie zostały usunięte z powodu ich kruchości a jedynie ponacinane. W sumie było 11 nacięć, wszystkie pozszywane rozpuszczalnymi nićmi, grube, "rozlazłe". Po 7 dniach na kontroli dowiedziałam się, że tak ma być, że to wszystko się zabliźni i będzie dobrze wyglądało. Teraz jest 4 miesiące po operacji, miejsca nacięć całkowicie się wygoiły. Najczęściej zrobił się tam dołek ale największym moim zmartwieniem są brzydkie bardzo ciemno brązowe przebarwienia w okolicy blizn. A ponieważ miejsca nacięć są dosyć duże to są to ciemne placki o średnicy ok. 2-4 cm. Chciałam zapytać, czy są środki, które zlikwidują te przebarwienia czy od razu iść do chirurga plastycznego? Byłam ostatnio na konsultacjach u chirurga naczyniowego i zalecił mi smarowanie żelem silikonowym Alpena. Nie ma go w aptekach a farmaceutka poleciła mi inny żel silikonowy. W opisie żele te spłycają (?), wyrównują blizny a mi chodzi głównie o te przebarwienia. Są tak widoczne, że widać je nawet pod grubszymi czarnymi rajstopami. Pomocy!

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Przebarwienia stanowią częste powikłanie klasycznych operacji żylaków. Ich zanik może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Zalecony lek jest przykładem preparatów przyspieszających proces zanikania przebarwień oraz zmniejszania blizn. Warto zapytać w innej aptece o dostępność tego preparatu lub o jego zamówienie. Stosowanie miejscowych preparatów może przyspieszyć zanik przebarwień, jednakże najwyższą skuteczność w takich sytuacjach oferuje medycyna estetyczna. Proponuję skonsultować problem z lekarzem medycyny estetycznej w celu kwalifikacji do zabiegu zmniejszającego przebarwienia. Przedstawiony problem nie wymaga konsultacji z chirurgiem plastycznym. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty