Przebarwienia po operacji żylaków na łydkach

Pierwszą operację żylaków miałam 25 lat temu, metoda tradycyjna, wszystko goiło się idealnie i miałam spokój na jakieś 20 lat. Niestety potem wystąpiły nawrotowe żylaki na łydkach (szczególnie na kościach piszczelowych) i udach. W tym roku w sierpniu operowano mi jedna nogę. Po zabiegu dowiedziałam się, że zmienione żyły nie zostały usunięte z powodu ich kruchości a jedynie ponacinane. W sumie było 11 nacięć, wszystkie pozszywane rozpuszczalnymi nićmi, grube, "rozlazłe". Po 7 dniach na kontroli dowiedziałam się, że tak ma być, że to wszystko się zabliźni i będzie dobrze wyglądało. Teraz jest 4 miesiące po operacji, miejsca nacięć całkowicie się wygoiły. Najczęściej zrobił się tam dołek ale największym moim zmartwieniem są brzydkie bardzo ciemno brązowe przebarwienia w okolicy blizn. A ponieważ miejsca nacięć są dosyć duże to są to ciemne placki o średnicy ok. 2-4 cm. Chciałam zapytać, czy są środki, które zlikwidują te przebarwienia czy od razu iść do chirurga plastycznego? Byłam ostatnio na konsultacjach u chirurga naczyniowego i zalecił mi smarowanie żelem silikonowym Alpena. Nie ma go w aptekach a farmaceutka poleciła mi inny żel silikonowy. W opisie żele te spłycają (?), wyrównują blizny a mi chodzi głównie o te przebarwienia. Są tak widoczne, że widać je nawet pod grubszymi czarnymi rajstopami. Pomocy!

Witam! Przebarwienia stanowią częste powikłanie klasycznych operacji żylaków. Ich zanik może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Zalecony lek jest przykładem preparatów przyspieszających proces zanikania przebarwień oraz zmniejszania blizn. Warto zapytać w innej aptece o dostępność tego preparatu lub o jego zamówienie. Stosowanie miejscowych preparatów może przyspieszyć zanik przebarwień, jednakże najwyższą skuteczność w takich sytuacjach oferuje medycyna estetyczna. Proponuję skonsultować problem z lekarzem medycyny estetycznej w celu kwalifikacji do zabiegu zmniejszającego przebarwienia. Przedstawiony problem nie wymaga konsultacji z chirurgiem plastycznym. Pozdrawiam serdecznie!