Rozstawianie na boki rąk u 6-miesięcznego dziecka

Witam, moja 6 miesięczna córcia noszona na rękach rozstawia szeroko rączki na boki. Nie widziałam w tym nic złego, jednak ostatnio moja teściowa mnie nastraszyła, kazała te rączki trzymać z przodu. Mała przewraca się z plecków na brzuszek, preferuje faktycznie bardziej jeden bok ale obraca się w dwie strony. Z brzuszka na plecki też, chociaż idzie to ciężej, nieraz właśnie przez rączki rozstawione na boczki. Czy powinnam się skonsultować z jakimś lekarzem, czy są to jakieś niepokojące objawy?

Mgr Adam Horak Psycholog

Zachowanie dziecka to odruch Moro, inaczej zwany odruchem obejmowania – odruch występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dźwięk. Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Odruch jest aktywny od urodzenia do 3–4 miesiąca życia i zjawiskiem normalnym.