Rozwój rocznej córki

Witam, moja córka z dwa tygodnie skończy rok, ogólnie jest z nia wszystko w porządku: pokazuje palcem, wie gdzie jest piłka, nie ma problemów z jedzeniem i spaniem, robi papa itp., lubi się bawic, jest bardzo kontaktowa do dzieci i dorosłych ma swietny kontakt wzrokowy, narazie pokazuje gdzie ma ucho, wszystko ja interesuje, i tylko dwie rzeczy mnie niepokoja: tylko czasem reaguje na swoje imie i nie chce naśladować odgłosów zwierząt, Dać jej jeszcze czas?czy iść do psychologa?

Witam,
Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, poszczególne umiejętności osiąga wtedy, kiedy jest na to gotowe. Istnieją oczywiście pewne wytyczne wskazujące, kiedy dziecko powinno umieć określone rzeczy, ale są one umowne, oparte na statystyce i nie należy odnosić się do nich co do litery, porównując rozwój naszego dziecka. Z tego, co Pani pisze, wszystko jest z Pani córeczką w porządku, to, że czegoś tam jeszcze nie umie nie świadczy o zaburzeniach, proszę dać jej czas. Jeśli się Pani niepokoi wizyta u psychologa nie zaszkodzi, ale moim zdaniem nie ma sensu na siłę szukać nieprawidłowości. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka Erbel

Jeśli są to jedyne odstępstwa od normy- warto jeszcze uważnie się córeczce poprzyglądać i sprawdzać jej rozwój. Dobrze jest tez pamiętać o ujednoliceniu imienia (tzn wiele imion ma różne formy np do Joanny mówimy Asia, Asieńka, Asiula, Aśka, Joasia itp, a to dla małego dziecka może być jeszcze trochę dezorientujące). Warto także zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach Mała nie reaguje na imię- być może wówczas, gdy jest bardzo czymś zaabsorbowana?
Jeśli trudności będą się nasilać, pojawią się inne niepokojące objawy lub odstępstwa- warto na początek skonsultować się z lekarzem pediatrą, który w razie potrzeby skieruje na dalsza diagnostykę.