Rumień i opuchlizna na penisie

Witam. Mój chłopak był na obozie i niestety dziabnął go kleszcz. Na dodatek w dość intymnym miejscu, bo na penisie. Jak wrócił z obozu pojawił mu się rumień dookoła ugryzienia.

Niedawno ode mnie wyjechał i dziś rano dowiedziałam się, że miejsce mu spuchło i boli go. Do lekarza pójdzie niestety dopiero w poniedziałek. Mam nadzieję, że to nic poważnego. Proszę o rady i ewentualnie o namiary naprawdę dobrego lekarza w Łodzi. Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Typowy dla boreliozy rumień wędrujący pojawia się w okresie 30 dni od ugryzienia, jest niebolesny, nieswędzący i nie towarzyszy mu opuchlizna. Szybko osiąga średnicę >5 cm i blednie w środku. Ponadto mogą pojawiać się zmiany satelitarne (zwykle mniejsze i jednolicie zabarwione).

Opuchlizna świadczy raczej o nieswoistym odczynie na ugryzienie kleszcza (irytujący, ale zwykle niegroźny). Lekarz powinien Pani partnera zbadać. Dopiero wtedy będzie można podjąć decyzję o ewentualnym rozpoczęciu leczenia i skierowaniu do lekarza chorób zakaźnych.