Spożywanie alkoholu i uprawianie sportu po operacji usunięciu kamieni nerkowych

Witam. Mam 21 lat w styczniu przeszedłem operacje usunięcia kamieni nerkowych metoda laparyskopowa (około 3 tyg). Niestety nie mam możliwości i dania się na wizytę kontrolna. Chciałbym dowiedzieć się czy mogę spożywać jaki kół wiek alkohol i uprawiać sport (dzwiganie)?

Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk

Witam,

Dieta przy kamicy nerkowej polega na unikaniu produktów,które są zakwaszające. Alkohol niestety do takich należy. Powinien Pan wstrzymać się na jakiś czas z uprawianiem sportu, szczególnie jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów. Alkoholu najlepiej nie pić wcale, a jak już to bardzo niewielkie ilości. Zachęcam jednak do pójścia na wizytę kontrolną,która jest niezbędna po takim zabiegu.

Pozdrawiam