Stosowanie kropli do nosa w 17-tygodniu ciąży

witam. jestem w 17 tygodniu ciązy. jestem chora, mam okropny katar, i nie moge oddychac. do tej pory bralam Otrivin czy to bezpieczne w ciazy? jakie sa skutki brania tych kropli? podobno nie powinno sie ich stosowac.. bardzo sie martwie

Witam.

Na katar w ciąży można stosować: sól morską, sól fizjologiczną, Euphorbium.

Na wodnisty katar: oksymetazolinę, xylometazolinę- do 5dni (np. preparaty Acatar, Nasivin, Otrivin, Xylometazolin).

Na zatkany nos: mesnę (Mucofluid w sparayu) a na receptę sterydy donosowe (flixonase, avamys) oraz ewentualnie Rutinoscorbin, Witaminę C.

Należy jednak pamiętać aby leki w ciąży stosować bezwzględnie pod kontrolą lekarską.