Uczucie duszności a wole młodzieńcze w przeszłości

Witam! Jako nastolatka byłam bardzo chuda i miałam problem z wolami młodzieńczymi. Teraz postanowiłam zbadać tarczycę, bo mam od wielu lat objawy, które mnie męczą - jest mi bardzo duszno (nie wytrzymuję w pomieszczeniu, w którym są zamknięte okna), jestem nerwowa, często osłabiona i śpiąca (ciśnienie mam w normie, a czuję się jakbym miała bardzo niskie). Zbadałam tarczycę i wyszły mi takie wyniki: P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) < 28,0 U/ml zakres referencyjny < 60,0 Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 1,836 μIU/ml zakres referencyjny 0,550 — 4,780 Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 3,35 pg/ml zakres referencyjny 2,30 — 4,20 Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 1,20 ng/ zakres referencyjny 0,89 — 1,76 Czy mogę prosić o interpretację tych badań? Nie do końca umiem je odczytać. Jeśli wyniki są dobre to jakie jeszcze badania mam zrobić? Te dolegliwości bardzo mi dokuczają, szczególnie zimą jest mi strasznie duszno w pomieszczeniach i czuję się jakbym miała zemdleć.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Wyniki jak najbardziej są prawidłowe, wszystko mieści się w granicach normy. Natomiast co do tych dolegliwości to najlepiej udać się do lekarza rodzinnego i zrobić dodatkowo morfologię krwi, badanie glukozy, EKG serca. Jeśli ma Pani jakiekolwiek zaburzenia miesiączkowania to warto także odwiedzić ginekologa, bo być może te dolegliwości mają związek z zaburzeniami hormonów płciowych. Jeśli żadne badania niczego nie wykażą to nie jest wykluczone, że Pani dolegliwości mają po prostu podłoże nerwowe i warto wtedy spróbować zastosować przez pewien czas jakiś łagodny lek uspokajający. Pozdrawiam!