Upośledzenie w lekkim stopniu i nieprawidłowy zapis EEG u dziecka

Witam, moja córeczka ma obecnie 6 lat i 10 miesięcy, uczęszcza do przedszkola z oddziałami integracyjnymi od dwóch lat. Informowałam psychologa oraz wychowawców, że z dzieckiem coś się dzieje. Twierdzono, że nie aż teraz po rozmowie z wychowawcami, jak i z inną Panią psycholog z przedszkola, po zrobieniu testu przez córkę okazało się, że miałam rację. Diagnoza - upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim. Według testu wyszło jakby robiło to dziecko 4,5 roku, a nie prawie siedmiolatek. Zrobiłam dziecku EEG głowy, ponieważ Pani psycholog oraz wychowawcy prosili, żeby zrobić. Moje dziecko nie potrafi się skupić, spada z krzesła, idzie i się przewraca, brak koncentracji. Wynik badania: "Badanie wykonano w czuwaniu przy oczach otwartych i okresowo zakrytych. Przy oczach zakrytych zapis zróżnicowany przestrzennie, zmodyfikowany niskonapięciową czynnością szybką. Czynność podstawowa w okolicy ciemieniowo-potylicznej składa się z fal 6-7Hz o ampl. do 70uV, w króciutkich odcinkach występuje czynność alfa 8 Hz o ampl. do 50uV.RZ jest wyrażona. We wszystkich okolicach, w przednich wymieszana z niskonapięciową czynnością szybką z przewagą okolic skroniowo-centralnych, widoczne są niewyróżniające się amplitudą z czynności podstawowej, pojedyncze i grupy fal wolnych 3-5 Hz HW przez nos i przez usta bez istotnego wpływu na zapis. W FS przy średnich częstotliwościach błysków rejestrowane jest obustronne wodzenie rytmów." Wniosek: Zapis nieprawidłowy, ze zbyt wolną dla wieku czynnością podstawową, narzutem czynności szybkiej i z udziałem fal wolnych 3-5Hz we wszystkich przewagą okolic skroniowo-centralnych. Proszę o wyjaśnienie i co dalej mamy robić. Rytel

KOBIETA, 6 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam, EEG jest badaniem, które wskazuje na to, że są jakieś nieprawidłowości, natomiast jeśli chodzi o rozpoznanie przyczyny to wymaga to już dodatkowo innych badań w tym dokładnego badania neurologicznego, ewentualnie badań obrazowych jak tomografia czy rezonans głowy. Bardzo możliwe, że te nieprawidłowości zapisu wskazują po prostu na upośledzenie umysłowe dziecka, ale myślę, że warto skonsultować się w tej sprawie z neurologiem dziecięcym. Pozdrawiam!

A jakie są dokładnie objawy neurologiczne,jakie dolegliwości, Zasada jest taka, że nie leczymy zapisu ale chorego,decyduje stan kliniczny. Wiadomo, iż 30 procent zdrowej populacji ma nieprawidłowy zapis EEG . Proszę zachować spokój.