USG a zrosty po zapaleniu przydatków

Dzień dobry. Mam przewlekłe zapalenie przydatków. Chciałabym zapytać, jakie badania wykonać, aby zdiagnozować zrosty po zapaleniu przydatków i czy w usg przez powłoki brzuszne są one widoczne lub jakieś symptomy świadczące o ich istnieniu?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W każdym przypadku przebytego zapalenia przydatków, co za tym idzie miejscowego zapalenia otrzewnej, dochodzi do powstania zrostów otrzewnej. Ważna jest ich lokalizacja i obejmowane przez nie narządy.

Jedynym sposobem bezpośredniego, pewnego rozpoznania i lokalizacji zrostów jest operacyjna laparoskopia diagnostyczna (czasem lecznicza - uwolnienie zrostów).

W badaniu ultrasonograficznym głowicą dopochwową (ewentualnie doodbytniczą) istniej możliwość ukazania pewnych cech mogących świadczyć o zrostach, np. ograniczenie ruchomości narządów i inne. Jednak aby to stwierdzić, potrzeba bardzo doświadczonego ultrasonografisty. W przypadku badania głowicą przezbrzuszną, stwierdzenie tych cech byłoby bardzo trudne.

Niestety, jednym z najczęstszych objawów zapalenia przydatków jest niepłodność spowodowana zaburzeniem drożności i funkcji jajowodów. Pośrednią metodą pozwalającą ocenić drożność jajowodów jest histerosalfingografia - polega ona na podaniu środka kontrastowego przez kanał szyjki macicy do jamy macicy, następnie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie w celu oceny drożności jajowodów. Badanie to jest jednak wykonywane jedynie w przypadku ich niedrożności.

Proponuję zgłosić się do swojego lekarza ginekologa w celu zbadania. Warto też porozmawiać z nim o swoich problemach i niepokojących nas sprawach.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.