Usunięcie tarczycy a poziom TSH w ciąży

Witam, jestem 5 lat po całkowitym wycięciu tarczycy, biorę eutyrox 175. Jestem w 26 tyg. ciąży. Miesiąc temu miałam wynik TSH 4,61 ( a na początku ciąży miałam 18,5, także spada, ale czy nie powinnam zmienić leków aby wynik był jeszcze mniejszy?? W tamtym tyg, trafiłam do szpitala z zagrożeniem wcześniejszego porodu( nie miałam już szyjki macicy....) udało się powstrzymać, ale muszę leżeć. Czy ten wynik mógł się do tego przyczynić???? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Beti

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

zaleca się aby wynik TSH w czasie ciąży był poniżej 2,5 w pierwszym trymestrze oraz poniżej 3 w drugim i trzecim. Po zmianie dawkowania pomiar tsh można wykonać dopiero po 3 tygodniach. Niedoczynność tarczycy jest czynnikiem ryzyka poronienia.

Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

TSH w okresie ciąży powinno być optymalnie w okolicy 2,5 jednak nie z tego powodu doszło do zagrożenia wcześniejszego porodu.