W jaki sposób osoba cierpiąca na depresję może zwiększyć swoją koncentrację i poprawić pamięć?

Witam, W jaki sposób osoba cierpiąca na depresję może zwiększyć swoją koncentrację i poprawić pamięć? Czy są jakieś metody aby się zmusić do wykonywania różnych czynności np. wychodzenie z domu, zapisanie się na fitness, dodatkowe zajęcia z języków itd.?

Dzień dobry!

To bardzo szerokie pytanie, na które trudno ułożyć jednoznaczna odpowiedź, uniwersalnie pasującą do każdego człowieka.
Zazwyczaj właściwą drogą jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych (które podnoszą nastrój i poziom życiowej energii, zmniejszają osłabienie fizyczne itp.) oraz praca nad sposobem myślenia - wyłapywanie i zmiana myśli, które powodują negatywne emocje i utrudniają codzienne funkcjonowanie (np. przekonania powodujące niewychodzenie z domu i lęk przed ludźmi). Ważne jest zbudowanie motywacji - która u każdego człowieka ma nieco inną podstawę. Zawsze warto wprowadzić dobre zmiany w odżywianiu. Wiele wyników badań podkreśla rolę diety w leczeniu depresji. Dla wielu osób pomocne jest stosowanie metod relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych, wizualizacji itp.

Metod i pomysłów terapeutycznych jest wiele. W indywidualnym kontakcie z psychologiem oraz psychiatrą może Pani wybrać z tego wachlarza i dopracować te najlepsze dla siebie.

Pozdrawiam!